Projects, Σχολικά προγράμματα & Δραστηριότητες

Τα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, στοχεύουν στην ανάπτυξη γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και ικανοτήτων των μαθητών, μέσα από διαθεματικές και δημιουργικές δραστηριότητες. Παράλληλα, οι μαθητές, μελετώντας και διερευνώντας επίκαιρα θέματα με βιωματικό και συμμετοχικό τρόπο, εξασκούνται σε μεθόδους κριτικής, ανάλυσης, σύνθεσης, διερεύνησης, οργάνωσης και παρουσίασης μιας εργασίας.

Μέσα από την υλοποίηση των Καινοτόμων Προγραμμάτων δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας να έρθουν σε επαφή και να προβούν σε ανταλλαγή ιδεών και καλών πρακτικών με εκπαιδευτικούς άλλων σχολικών μονάδων σε εθνικό ή και ευρωπαϊκό επίπεδο καθώς και με ποικίλους φορείς, όπως με τον Δήμο, την Περιφέρεια, τα Εθνική ή Διεθνή Θεματικά Δίκτυα, τις Υπευθύνους Καινοτόμων Προγραμμάτων της Δ/νσης ΠΕ Ανατολικής Αττικής κ.α, καθιστώντας το σχολείο μας ανοιχτό στην κοινωνία.

Στο πλαίσιο αυτό, το σχολείο μας συμμετέχει με δράσεις στο Διεθνές Θεματικό Δίκτυο των Οικολογικών Σχολείων και στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-Twinning.

Σχολικό έτος 2022-2023

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ