Σχολική Περιφέρεια

Η Σχολική Περιφέρεια “οργανώνει” χωροταξικά τα δημόσια σχολεία ανά περιοχή, ώστε να γνωρίζουν οι γονείς σε ποιο σχολείο θα εγγράψουν τα παιδιά τους με βάση τη διεύθυνση κατοικίας τους.

Κάθε δημόσιο σχολείο έχει τη δική του σχολική περιφέρεια, που οριοθετείται με βάση συγκεκριμένες οδούς. Έτσι το κάθε σχολείο εγγράφει τους μαθητές που διαμένουν στην περιοχή που εμπερικλείει η σχολική του περιφέρεια.

Ειδικότερα, κάθε δημόσιο Δημοτικό Σχολείο έχει δική του σχολική περιφέρεια και σ’ αυτό φοιτούν οι μαθητές/τριες που διαμένουν στην περιφέρειά του.

Με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, η εγγραφή μαθητή ο οποίος διαμένει σε περιοχή που δεν ανήκει στη σχολική περιφέρεια του σχολείου μπορεί να γίνει σε εξαιρετικές περιπτώσεις με απόφαση του αρμόδιου Προϊσταμένου της Δ/νσης ή του Γραφείου Π. Ε. Οι εξαιρετικές αυτές περιπτώσεις αφορούν θέματα υγείας, σοβαρούς οικογενειακούς λόγους, περιπτώσεις αλλαγής περιβάλλοντος μαθητού.

Στο διαδραστικό χάρτη μπορείτε να δείτε τα όρια της Σχολικής Περιφέρειας του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αναβύσσου.

Οι περιοχές που περικλύονται από το διαγραμμισμένο πλαίσιο ανήκουν στη Σχολική μας Περιφέρεια και οι μαθητές και μαθήτριες που διαμένουν σε αυτές δικαιούνται εγγραφής στο Σχολείο μας.

Μπορείτε να δείτε τα δρομολόγια των σχολικών λεωφορείων και τις στάσεις που πραγματοποιούν!

Συγκεκριμένα, στη σχολική περιφέρεια περιλαμβάνεται η περιοχή που περικλύεται από τις παρακάτω οδούς:

Από Λ. Σουνίου διασταύρωση Μ. Ασίας όριο Δ.Ε. Αναβύσσου με Δ.Ε. Παλαιάς Φώκαιας (νότια και αριστερά) -Συρίγα (αριστερά-νότια), Λ. Καραμανλή (εκατέρωθεν) μέχρι τη διασταύρωση με την οδό Συρίγα, Αγ. Ιωάννη Θεολόγου (εκατέρωθεν), Ασλάνογλου (εκατέρωθεν και όλοι οι οδοί αριστερά) μέχρι την οδό Αγ. Ιωάννη Θεολόγου, Ασλάνογλου (αριστερά), Γυμναστηρίου και Αναπαύσεως (αριστερά-εκατέρωθεν), Πανοράματος (εκατέρωθεν και νότια όλοι οι οδοί), Λ.Σαρωνίδας-Αναβύσσου έως Μπογδάνου (δεξιά) τα όρια της ΔΕ Αναβύσσου και Δ.Ε Σαρωνίδας, Λ. Σουνίου σε διασταύρωση με την οδό Χίου (δεξιά και νότια) περιοχή Μ. Λιθάρι της Δ.Ε. Αναβύσσου όλες οι οδοί.

Τελευταία ενημέρωση στις 3 Οκτωβρίου 2023

Μοιράσου το!