Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το σχολείο μας από το 2018 με πρωτοβουλία του Συλλόγου Διδασκόντων έγινε μέλος της μεγάλης ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής κοινότητας του προγράμματος Erasmus + και θα συνεχίζει να αποτελεί μέλος της μέχρι το 2022.

Τα ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus + υλοποιούνται υπό την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ και το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) σε συνεργασία με τους αντίστοιχους φορείς των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Σκοπός των προγραμμάτων είναι η ανταλλαγή καλών πρακτικών μεταξύ των σχολείων, η κινητικότητα εκπαιδευτικών ή και μαθητών, η παρακολούθηση μαθημάτων καθώς και η επαγγελματική ανάπτυξη του διδακτικού προσωπικού προς όφελος των μαθητών.

Στο σχολείο μας υλοποιούνται δύο προγράμματα:

Α) Το πρώτο με τίτλο «Οι Ολυμπιακοί Αγώνες και οι πανανθρώπινες αξίες του Ολυμπιακού Ιδεώδους», το οποίο υλοποιείται μεταξύ των χωρών: Αγγλία-Ιταλία-Ισπανία-Ελλάδα, και βρίσκεται στην τελική φάση της ολοκλήρωσής του.

Β) Το δεύτερο πρόγραμμα 2020-2022, με τίτλο «Η Μουσική αντηχεί, ο φόβος σωπαίνει» (Ευρωπαϊκές Μελωδίες και χορωδίες ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό) υλοποιείται μεταξύ των χωρών: Ιρλανδία-Τουρκία-Ιταλία-Λετονία-Πορτογαλία και Ελλάδα, το οποίο περιλαμβάνει και κινητικότητα τριών μαθητών σε τρία εκπαιδευτικά ταξίδια.

Κλειδοπούλου Ευτυχία

ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ "ERASMUS+"