Εκπαιδευτικές Εκδηλώσεις και Δράσεις του σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας, πιστό στην παράδοση, εκτός από τα εκπαιδευτικά προγράμματα και εκπαιδευτικές επισκέψεις που πραγματοποιούνται στο χώρο του σχολείου και εκτός αυτού, έχει προγραμματίσει να υλοποιήσει, σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων μία σειρά από αθλητικές δράσεις, διασχολικά πρωταθλήματα, μουσικές και θεατρικές εκδηλώσεις, διαγωνισμούς και εκδρομές μέχρι τη λήξη της φετινής σχολικής χρονιάς.

Συγκεκριμένα,

Τρίτη 23/04/2024 ώρα: 8:15 – 10:00 π.μ. (2η ημέρα της Ολυμπιακής εβδομάδας) Θα παρουσιαστούν στο προαύλιο του σχολείου μας, αθλητικές επιδείξεις – δράσεις από τα παιδιά όλων των τάξεων, στους γονείς. Την επιμέλεια της δράσης έχουν οι εκπαιδευτικοί Γυμναστικής Ευαγγελία Μπασαγιάννη και Αθηνά Ρούπα.

Τετάρτη 24/4/2024. ώρα: 7:00 μ.μ. Θεατρική παράσταση “Ο Μικρός Πρίγκιπας”, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου μας. Την παράσταση επιμελούνται οι εκπαιδευτικοί της Γ’ τάξης Λίλα Σαϊνίδου, Κατερίνα Πολίτου και η Θεατρολόγος μας Αγγελική Μαρίνου. Συμμετέχουν τα παιδιά της Γ’ τάξης.

Πέμπτη 25/04/2024. Οι μαθητές και μαθήτριες της Α’, Β’ και Γ’ τάξεων θα φτιάξουν τα δικά τους πασχαλινά κουλουράκια υπό την καθοδήγηση γονέων του σχολείου μας.

Τετάρτη 15/05/2024, ώρα: 9:30 πμ. Συμμετοχή στο “Διασχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου” που θα διεξαχθεί στο Γήπεδο της Παλαιάς Φώκαιας.

Τρίτη 21/05/2024, ώρα: 9:00 π.μ. Πραγματοποίηση στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της “Γιορτής της Γλώσσας”, παρουσία των γονέων των μαθητών/τριών.

Παρασκευή 31/05/2024. Πραγματοποίηση της ημερήσιας εκδρομής της Στ’ τάξης στο Ναύπλιο.

Σάββατο 01/06/2024, ώρα: 10:00 π.μ. Διεξαγωγή του “Διαγωνισμού Ορθογραφίας” για τις τάξεις Δ’, Ε’ και Στ’ στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου. Θα δοθούν αναμνηστικά, έπαινοι και πλούσια δώρα στους νικητές.

Κυριακή 02/06/2024, ώρα: 6:00 μ.μ. Πραγματοποίηση μουσικής εκδήλωσης αφιερωμένης στον Μάνο Χατζιδάκι από παιδιά των απογευματινών τμημάτων υπό την επιμέλεια της δασκάλας του τμήματος φωνητικής και Μουσικοθεατρικού Εργαστηρίου κας Μυρσίνης Δόξα καθώς και της δασκάλας Μουσικής κας Νατάσσας Τρακάδα.

Πέμπτη 6/06/2024, ώρα 6:00 μ.μ. Πραγματοποίηση της συναυλίας των μαθητών του Πιάνου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας,  με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό κα Νατάσσα Τρακάδα.

Σάββατο 15/06/2024, ώρα: 7:30 μ.μ. Πραγματοποίηση συναυλίας από τους μαθητές των Τμημάτων Κιθάρας υπό την καθοδήγηση του δασκάλου τους κου Διονύση Σπυρόπουλου. Τη συναυλία θα υποστηρίξει η Μουσικός του σχολείου μας κα Νατάσα Τρακάδα, καθώς και μεγαλύτεροι πρώην μαθητές/τριες του σχολείου μας. Θα ακουστεί μελοποιημένο το τραγούδι της αποφοίτησης, το οποίο έγραψαν τα παιδιά της Στ’ τάξης.

Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι τα πολύ αξιόλογα εκπαιδευτικά προγράμματα Αγωγής Υγείας του Κ.Υ. Καλυβίων θα πραγματοποιηθούν:

Για τη Στ’ τάξη την Τετάρτη 17/04/2024 με θέμα: “Μεγαλώνω και αλλάζω! Τι μου συμβαίνει;”

Για την Ε’ τάξη τη Δευτέρα 22/04/2024 με θέμα: “Εθισμός και Διαδίκτυο- Παρέμβαση ” (ΙΗ.1.) και “Εκφοβισμός στο Φυσικό και Διαδικτυακό Χώρο” (ΙΗ.2.)

Για τις τάξεις Α’  έως και Στ’, την Τετάρτη 29/05/2024 με θέμα: “Ηλιακή ακτινοβολία”

Για τις Γ’, Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεις, τη Δευτέρα 03/06/2024 με θέμα: “Διατροφική Αγωγή”

Για τις παραπάνω δράσεις θα ενημερωθείτε λεπτομερώς με νέες ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα μας ή ακολουθώντας τη σελίδα μας στο Facebook:

Να είστε καλά!