Επίσκεψη στο “Μουσείο Σχολικής Ζωής” ( Γ΄ τάξη )

Τα παιδιά της Γ΄  τάξης και οι εκπαιδευτικοί τους επισκεφτήκαμε  στην Πλάκα των Αθηνών, το “Μουσείο Σχολικής Ζωής”.

Πραγματοποιώντας ένα μαγευτικό ταξίδι στον χρόνο εμείς οι μεγαλύτεροι αναβιώσαμε στιγμές της σχολικής μας καθημερινότητας. Τα παλιά μας βιβλία, οι σάκες μας, οι ποδιές μας, η σχολική μας τάξη δεν ήταν πια μια θολή ανάμνηση αλλά μια πραγματικότητα μπροστά στα μάτια μας.

Οι μικροί μας μαθητές από την άλλη ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με το παλιό σχολείο, με παλιά αντικείμενα και παλιά βιβλία. Μέσα από την αναπαράσταση της σχολικής τάξης τα παιδιά βίωσαν τον τρόπο που λειτουργούσε το σχολείο.

Έκατσαν στα παλιά ξύλινα θρανία, φόρεσαν ποδιά, έφτιαξαν τη δική τους πλάκα, έγραψαν με το κοντύλι (κιμωλία) και πληροφορήθηκαν τις τιμωρίες που δέχονταν τα παιδιά.