Διοργάνωση “Hero Kids – Φεστιβάλ Μεσόγεια 2024”

O δήμος Σαρωνικού, ο Οργανισμός ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΕΣΟΓΕΙΑ, το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών και σε συνεργασία με την Ένωση Αθλητικών Συλλόγων Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Αθήνας και οι Σύλλογοι Α.Ο Δρομέας Βάρης & Ίκαρος Σαρωνικού συνδιοργανώνουν την ΤΕΤΑΡΤΗ 24 2024 το “Hero Kids – Φεστιβάλ Μεσόγεια 2024” και σας καλούν όπως συμμετέχετε στο διασχολικό πρωτάθλημα ΣΑΡΩΝΙΚΟΥ με την επωνυμία “HERO KIDS MESOGEIA 2024” με στόχο ναγνωρίσουν τα παιδιά τον κλασσικό αθλητισμό με τη συμμετοχή τους σε παιχνίδια αθλητικών δεξιοτήτων σύμφωνα με όρους της συνημμένης προκήρυξης.

Για τη συμμετοχή των παιδιών στο “Hero Kids – Φεστιβάλ Μεσόγεια 2024” είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής από τον γονέα με την προσκόμιση στο σχολείο της Υπεύθυνης Δήλωσης.

Το διασχολικό πρωτάθλημα “Hero Kids Μεσόγεια 2024” στόχο έχει:

1ον την διάδοση του κλασικού αθλητισμού φέρνοντας σε επαφή τα παιδιά με ένα διεθνές μίτινγκ

ρίψεων σε αστικό περιβάλλον με πρωταγωνιστές κορυφαίους Έλληνες πρωταθλητές στην

σφαιροβολία και πολύ σπουδαίους πρωταθλητές από το εξωτερικό γνωστό ως ISSP BRONZE THE HERO.

2ον να καταστήσει δημοφιλή τα αθλήματα του κλασικού αθλητισμού μέσα από ένα πρόγραμμα

αθλητικών αγωνιστικών δραστηριοτήτων ομαδικού χαρακτήρα σε μορφή παιχνιδιού , το οποίο περιλαμβάνει τρεις ομάδες αγωνισμάτων

α. ταχύτητες/αγώνες δρόμων αντοχής

β. άλματα και

γ. ρίψεις

Επίσης επιδιώκεται:

– η συνεργασία των σχολείων με πρακτικές ενίσχυσης της επικοινωνίας

– η συν-εργατικότητα ,ανάπτυξη της κοινότητας των σχολείων της Ανατολικής Αττικής .

– η ευγενή άμιλλα

– Βασική εκμάθηση , πρώτη επαφή με το άθλημα

Ο συναγωνισμός είναι σε ομάδες και με συνολική βαθμολογία.

Απευθύνεται σε παιδιά από 8 ετών έως 12 ετών δηλαδή για τις τάξεις Τετάρτη, Πέμπτη και Έκτη Δημοτικού κατά τους όρους της προκήρυξης που είναι συνημμένη.

Εκτελείται πάντα σε παιχνιδιώδη μορφή και το πρόγραμμα αποτελεί βάση για κάθε νέο παιδί χωρίς πολυπλοκότητα και δυσκολία με στόχο την συμμετοχή όλων με όλες τις κοινωνικές προεκτάσεις .

Η Διευθύντρια του Φεστιβάλ Μεσόγεια

Δάδα Αριάδνη

Tel: 6936115010

Μπορείτε να κατεβάσετε την προκήρυξη από εδώ  και την Υπεύθυνη Δήλωση γονέα από εδώ